Ryby 

 

Warunki środowiskowe jeziora są szczególnie sprzyjające dla ryb karpiowatych żerujących na dnie tj. leszcz, lin, płoć. Szeroka strefa litoralu zbiornika oraz zasobność młodocianych stadiów ryb (płoć, krąp, leszcz, wzdręga, okoń, itp.) stwarza doskonałe warunki żerowania dla szczupaka.

 

Na wypłyconej powierzchni jeziora występuje bardzo zasobna baza pokarmowa dla różnych organizmów wodnych. Szczególnie bogata jest fauna denna, której rozwojowi sprzyja mulisto-piaszczyste dno oraz łany roślinności zanurzonej i wynurzonej. Warunki te są szczególnie sprzyjające dla ryb bentoso i wszystkożernych. 

 

W jeziorze Postne niemal jak w każdym polskim jeziorze można spotkać gatunki obce dla Polskiej fauny. Wszystko przez to, że człowiekowi wydawało się iż potrafi "naprawić" środowisko. Jak się domyślacie - stało się odwrotnie. Gatunki, które najsilniej negatywnie wpływają na ekosystem Postnego to rak pręgowaty i amur. Pierwszy z wymienionych praktycznie całkowicie wyparł "naszego" raka szlachetnego, który niegdyś był symbolem Pomorza Zachodniego. Drugi z wymienionych - amur, powoduje przyspieszenie procesu wypłycania zbiornika (poprzez przyspieszenie eutrofizacji) i ograniczenie miejsc tarliskowych dla ryb, które wymagają gęstych roślin wodnych do rozrodu. Jeśli złapiecie któryś z tych gatunków zwierząt nie wpuszczajcie ich ponownie do jeziora, dzięki temu nasze gatunki będą miały większą szansę na przetrwanie.

 

Zarybienia

 

Jezioro Postne poddawane jest zarybieniom. Od tego zabiegu zależy późniejsza efektywność połowów wędkarskich. Zbiornik ten zarybiany jest corocznie szczupakiem, linem i węgorzem. W przyszłych latach po przeprowadzeniu badań ichtiologicznych planuje się zarybianie innymi gatunkami.